حال خوب, فواید گیاهخواری

۱۶ دلیل مهم برای خوردن غذای ارگانیک که باید بدانید!

غذای ارگانیک

امروزه اکثر افراد به دنبال این هستند که در رژیم غذایی خود از مواد غذایی ارگانیک استفاده کنند و می‌خواهند بدانند که غذایشان از کجا می‌آید و چگونه تولید شده است و چگونه می‌توان برای خرید محصولات ارگانیک اقدام کرد؟

البته که دلایل بسیاری برای انجام این کار و انتخاب غذای ارگانیک وجود دارد، اما در این مقاله از سایت فروشگاه اینترنتی وج کالا ما ۱۵ دلیل اصلی برای خوردن غذای ارگانیک را برایتان آورده ایم. بنابراین اگر شما نیز به سلامتی خود اهمیت می‌دهید توصیه می‌کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

منظور از غذای ارگانیک چیست؟

قبل از بررسی دلایل مصرف مواد غذایی ارگانیک، بیایید بررسی کنیم که منظور از غذای ارگانیک چیست و به چه محصولاتی گفته می‌شود.

به طور کلی محصولات ارگانیک اشاره به مواد غذایی دارد که بدون هرگونه سموم و آفت تولید می‌شود و در رشد آن‌ها از هیچ کود شیمایی استفاده نمی‌شود.

همچنین خاکی که این محصولات در آن رشد می‌کنند، با کود های معدنی تقویت شده اند و تحت تاثیر مواد نگهدارنده، هورمون ها یا آنتی بیوتیک‌ها نمی‌باشد.

محصولات گیاهی متنوعی به صورت ارگانیک رشد می‌کنند که دارای مزایا سلامتی بسیاری هستند. البته که غذای ارگانیک معایبی نیز به همراه دارد اما اگر بخواهیم آن‌ها را در کنار مزایا این محصولات قرار دهیم قطعا کم اهمیت هستند و خرید محصولات ارگانیک برای شما بهتر خواهد بود.

اگر نمی‌دانید که دقیقا چه محصولاتی به صورت ارگانیک تولید می‌شوند، می‌توانید با مراجعه به صفحه فروشگاه سایت وج کالا با قیمت، مزایا و نوع مصرف هر یک محصولات ارگانیک و گیاهی آشنا شوید.

دلایل استفاده از غذای ارگانیک

۱. قطع سموم و دفع آفات

خوردن غذاهای ارگانیک میزان مواد شیمیایی موجود در رژیم غذایی شما یعنی آفت های غذایی را کاهش می‌دهد. امروزه در کشاوری استفاده از حشره کش ها، قارچ کش ها، کودها و علف کش ها بسیار رایج شده است.

اما در تولید مواد غذایی ارگانیک این موضوع به شدت کنترل می‌شود؛ یعنی در کشاورزی ارگانیک بدون استفاده از آفت کش های سمی غذای سالم تولید می‌شود.

اما چرا استفاده از مواد غذایی که آفت کشی شده اند توصیه نمی‌شود؟ این مواد شیمیایی غیر طبیعی هستند و در ترکیب آن‌ها از مواد معدنی استفاده می‌شود که در سلامتی انسان ناهنجاری ایجاد می‌کند.

به طور مثال ارگانوفسفر سبب رشد اختلال هایی مثل اوتیسم می‌شود، از این رو به خصوص برای کودکان بهتر است که مواد غذایی را استفاده کنند که فاقد این آفت ها هستند.

۲. غذا های ارگانیک اصلاح ژنتیکی نمی شوند

نبود اصلاح ژنتیکی در محصولات ارگانیک

نبود اصلاح ژنتیکی در محصولات ارگانیک

یکی از مهم ترین دلایل خوردن غذای ارگانیک این است که آن‌ها فاقد تراریخته هستند؛ یعنی به طور طبیعی رشد می‌کنند و در طبیعت با اصلاح ژنتیکی ساخته نشده اند.

استفاده از ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی یا GMOs در محصولات ارگانیک ممنوع است. این بدان معناست که یک کشاورز ارگانیک نمی‌تواند بذرهای GMO بکارد، یک گاو ارگانیک نمی‌تواند یونجه یا ذرت GMO را بخورد و بسیاری از موارد این چنین.

برای رعایت مقررات ارگانیک، کشاورزان باید نشان دهند که از GMOs استفاده نمی‌کنند و از محصولات خود در برابر تماس با مواد ممنوعه مانند GMOs از مزرعه محافظت می‌کنند.

اما چرا غذا های اصلاح شده ژنتیکی توصیه نمی‌شود؟ طرفداران غذای ایمنی بر این باورند که دلیل اصلی رشد کند مغز، اختلال اندام های داخلی، اختلال دستگاه گوارش مربوط به استفاده از این مواد غذایی می‌باشد.

۳. سلامتی از اهمیت مصرف غذای ارگانیک

از آنجایی که استفاده از هیچ رنگ مصنوعی، طعم دهنده یا مواد نگهدارنده ای در مواد غذایی ارگانیک مجاز نیست بنابراین برای سلامتی بسیار مفید هستند.

به طور کلی کمتر از ۴۰ ماده مصنوعی را می توان در غذاهای بسته بندی شده ارگانیک استفاده کرد، که آن هم فقط پس از بررسی توسط کارشناسان مجار می‌شود!

این در حالی است که، هزاران ماده شیمیایی را می توان به غذاهای بسته بندی شده معمولی از جمله مواد نگهدارنده، طعم دهنده ها و رنگ های مرتبط با مشکلات سلامتی اضافه کرد.

اما مشکل این مواد افزودنی چیست؟ مشکلات این افزودنی های مصنوعی که در غذاهای معمولی فرآوری شده یافت می شوند این است که کودکان و والدین را هدف قرار می‌دهند. این مواد افزودنی اعتیاد آور شیمیایی منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی می‌شود!

از دیابت گرفته است تا چاقی، تمامی این بیماری ها می توانند ریشه زمینه ای در مصرف مواد غذایی ناسالم داشته باشد، بنابراین اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید باید مصرف این مواد را متوقف کنید.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله ۲۱ دلیل که باید غذای واقعی برای سلامتی خود بخورید! را از دست ندهید.

۴. محصولات ارگانیک بدون سم و با خاک سالم هستند

محصولات ارگانیک بدون سم هستند

محصولات ارگانیک بدون سم هستند

می دانید که خاک سالم باعث ایجاد غذای سالم و محیطی سالم می‌شود، در کاشت مواد غذایی ارگانیک از هیچ گوه سموم شیمیایی، کود یا مواد اصلاح کننده خاک استفاده نمی‌شود.

این در حالی است که در مواد غیر ارگانیک، از کودهای سبز (محصولات زراعی که برای بهبود رشد خاک رشد استفاده می‌شود)، مانند حبوبات و کودهای حیوانی (با محدودیت‌های ایمنی) برای ساختن خاک سالم استفاده می‌کنند.

اما در مورد محصولات ارگانیک این طور نیست و در تمامی مراحل در خاکی سالم بدون هیچ گونه دستکاری رشد می‌کنند.

۵. غذا های ارگانیک مغذی هستند

غذاهای ارگانیک حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم ها و ریز مغذی های بیشتری نسبت به غذاهای معمولی هستند. شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه روش‌های تولید در کشاورزی می‌توانند بر محتوای تغذیه‌ای غذاها تأثیر بگذارند.

تاکنون مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است و محقاقان تحقیقات فراوانی در این خصوص انجام داده اند؛ تمامی آن‌ها نشان از این داشته است که زمانی که انسان مواد غذایی غیر ارگانیک استفاده می‌کند بسیاری از مواد مغذی را از دست می‌دهد و در نتیجه سیستم ایمنی بدن ضعیف تر می‌شود.

با توجه به این موضوع که انسآن‌ها در معرض خطر مسائل بهداشتی و بیماری های متنوع هستند، باید موادی را مصرف کنند که وضعیت سیستم ایمنی بدن را قوی تر می‌کند، که تنها راه استفاده از مواد ارگانیک است.

۶. آینده غذا

سرمایه گذاری در بخش ارگانیک راه مستقیمی برای آینده ای پایدار برای بسیاری از نسل های آینده است. اگرچه ارگانیک بزرگترین بخش در حال رشد در صنایع غذایی است، اما هنوز تنها حدود ۵ درصد از خریدها را به خود اختصاص می‌دهد.

در این میان هر چه مصرف کنندگان بیشتر تقاضای ارگانیک داشته باشند، در حجم بیشتری عرضه می‌شود.

۷. استفاده از آب تمیز

در کشاورزی ارگانیک هرگز از آب فاضلاب استفاده نمی‌شود. آب فاضلاب محصول تصفیه فاضلاب است و حاوی مواد خطرناک شناخته شده و ناشناخته متعددی است.( از جمله هر چیزی که به سیستم فاضلاب ریخته می‌شود.)

اما در کشاورزی ارگانیک این طور نیست و از آب تمیز و سالم درون زمین برای آبیاری استفاده می‌شود که خود این موضوع تاثیر بسیاری در سالم تر شدن محصولات غذایی خواهد داشت.

۸. سرطان

خوردن غذا و محصولات ارگانیک می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. یک مطالعه جدید در JAMA Internal Medicine نشان داد افرادی که به طور مکرر غذاهای ارگانیک مصرف می‌کنند، خطر کلی ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند. به طور خاص، کسانی که عمدتاً غذاهای ارگانیک می‌خورند، در مقایسه با کسانی که به ندرت یا هرگز غذاهای ارگانیک نمی‌خورند، بیشتر در برابر انواع سرطآن‌ها مقاومت نشان می‌دهند.

۹. بهبود سلامت قلب

میزان فلاونوئید هایی که در محصولات غذایی ارگانیک وجود دارد بسیار بیشتر از محصولات معمولی است که این موضوع بسیار حائز اهمیت است، زیرا اگر هر چه میزان فلاونوئید بیشتر باشد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمتر می‌شود.

گوشت و لبنیات های طبیعی که با تعذیه دام‌ها تولید می‌شود دارای سطح مناسبی از CLA می‌باشد. این ماده که یک اسید چرب سالم است سبب محافظت از قلب و عروق می‌شود و تنها در فراورده هایی یافت می‌شود که دام ها در چراگاه های طبیعی تغذیه شده اند.

۱۰. طعم بهتر

جدا از موارد سلامتی، مواد غذایی ارگانیک به دلیل دستکاری نشدن دارای مواد قندی و معدنی خوش طعم تری هستند. زیرا این محصولات زمان رشد بیشتری دارند و به طور طبیعی تمامی مواد را به دست می آورند.

اگر شما یک بار سبزیجات و میوه های ارگانیک را مصرف کنید قطعا متوجه تغییراتی که با میوه های غیر ارگانیک دارند می‌شوید و به وضوح کیفیت آن‌ها احساس خواهد شد.

۱۱. اطمینان از مصرف غذای سالم

تا اینجا متوجه شدیم که مواد غذایی ارگانیک با استاندارد های بسیار سخت گیرانه ای تولید می شوند. بنابراین به هیچ وجه مواد نگهدارنده شیمایی در هیچ یک از محصول ارگانیک پیدا نخواهید کرد.

به همین دلیل است که غذای ارگانیک اغلب تازه و خوش طعم تر است، زیرا مواد نگهدارنده ای در آن‌ها وجود ندارد و شما به صورت تازه آن‌ها را استفاده می‌کنید.

۱۲. ایمنی محیط زیست

با توجه به این که غذا های ارگانیک به صورت محلی پرورش پیدا می‌کنند، بنابراین کمترین میزان دخالت در محیط زیست را دارند. از آن جایی که مواد شیمیایی مضر در کشاورزی ارگانیک استفاده نمی‌شود، بنابراین کمترین میزان آلودگی هوا، آب و خاک ایجاد می‌شود.

البته که این موضوع نه تنها بر روی محیط زیست تاثیر دارد، بلکه کشاورزی ارگانیک پیامد های بیشتری روی سلامتی انسان نیز دارد زیرا آلودگی های محیط کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: بهترین و بدترین جایگزین‌های گیاهیِ گوشت برای محیط زیست

۱۳. کاهش بیماری های ناشی از غذا

رفع بیماری های غذا با غذای ارگانیک

رفع بیماری های غذا با غذای ارگانیک

تاکنون در سراسر دنیا گزارش هایی شنیده می‌شود که مسمویت های غذایی یا بیماری های ناشی از غذا رخ داده است. دلیل اکثر این گزارش ها به این دلیل است که سطح استفاده از غذاهای غیر ارگانیک بسیار بالا است و همان طور که مطالعه کردید سموم بسیاری در این محصولات دیده می‌شود، بنابراین طبیعی است که در برخی شرایط بدن واکنش نشان دهد و مسمومیت رخ دهد.

اما اگر شما تنها خرید محصولات ارگانیک داشته باشید از این اتفاق ها جلوگیری می‌شود و سلامتی بیشتری را در خود احساس می‌کنید.

۱۴. سیستم ایمنی قوی تر

در بالا تر اشاره کردیم که در تولید مواد غذایی غیر ارگانیک ممکن است از آب فاضلاب، انواع سم کش ها و خاک نامناسب استفاده شود. هر یک از این موارد به تنهایی بر روی سیستم ایمنی بدن اثر گذار هستند، حال اگر در یک محصول تمامی آن‌ها ادقام شود قطعا در طولانی مدت اثرات مخربی از خود به جای می‌گذارند.

این در حالی است که برای محصولات ارگانیک این طور نیست و تمامی مراحل آماده سازی آن‌ها کاملا سالم و طبیعی می‌باشد. از این رو افرادی که به طور مداوم در زندگی خود خرید محصولات ارگانیک انجام می‌دهند سیستم ایمنی قوی تری خواهند داشت.

۱۵. آنتی اکسیدان بیشتر در غذای ارگانیک

استفاده از مواد شیمایی در ترکیبات و مواد مغذی موجود در محصولات کشاورزی تاثیر بسیاری دارند. در نهایت این مواد با ویتامین ها، ترکیبات طبیعی و مواد معدنی واکنش نشان می‌دهند و موجب می‌شود خاصیت آنتی اکسیدانی محصولات کشاورزی کمتر شود.

اما در رشد محصولات ارگانیک از هیچ ماده شیمایی استفاده نمی‌شود و خاصیت آنتی اکسیدان آن‌ها کاملا حفظ می‌شود. همچنین مطالعات نشان داده است که مصرف بیشتر غذای ارگانیک سبب دریافت بیشتر آنتی اکسیدان می‌شود که به این طریق از بیماری‌های قلبی، سرطان، مشکلات بینایی، پیری زودرس و آلزایمر جلوگیری می‌شود.

۱۶. سلامت کلی بدن

اما آخرین دلیل و مهم ترین دلیلی که برای خرید محصولات ارگانیک وجود دارد این است که سلامتی کلی بدن شما به دست می‌‌آید. یعنی هیچ گونه فلز، آفت شیمایی، کود شیمایی و … وارد بدن نمی‌شود و از بسیاری مشکلات و بیماری‌ها در امان خواهید بود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با ۱۵ دلیل مهم برای مصرف و خرید محصولات ارگانیک آشنا کنیم؛ همان طور که مطالعه کردید مصرف این محصولات تاثیر بسیاری بر روی سلامتی شما خواهد شد و از بسیاری لحاظ مفید هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم که حتی برای یک مدت کوتاه این مواد را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا از نتایج آن‌ها شگفت زده شوید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *