حال خوب, خواص مواد گیاهی

۱۰ خاصیت پودر کاکائو در تغذیه و سلامتی

امروزه تاثیر پودر کاکائو در کاهش التهاب، بهبود سلامت قلب و مغز، کنترل قند خون و وزن غیرقابل انکار است. به نظر می رسد که کاکائو برای اولین بار توسط تمدن مایا در آمریکای مرکزی مورد استفاده قرار گرفته است.

پودر کاکائو

پودر کاکائو توسط فاتحان اسپانیایی در قرن شانزدهم به اروپا معرفی شد و به سرعت به عنوان یک داروی سلامتی بخش مورد توجه قرار گرفت. پودر کاکائو از خرد کردن دانه های کاکائو و جدا کردن چربی یا کره کاکائو از آن، به دست می آید. امروزه کاکائو بیشتر به خاطر نقشش در تولید شکلات معروف است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که این دانه حاوی ترکیبات مهمی است که می تواند برای سلامتی افراد مفید باشد. در این مقاله فواید و خواص کاکائو برای سلامتی ذکر شده است.

۱. کاکائو سرشار از پلی فنول هاست که فواید متعددی برای سلامتی دارد

پلی فنول ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که در مواد خوراکی مانند میوه ها، سبزیجات، چای و کاکائو یافت می شوند.

آن ها تاثیرات متعدد و مفیدی بر سلامتی دارند و موجب کاهش التهاب، بهبود جریان خون، کاهش فشار خون، بهبود سطح کلسترول و قند خون می شوند.

کاکائو یکی از غنی ترین منابع پلی فنول است. همچنین، سرشار از فلاوانول هاست که اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی دارند. با این حال، فرآوری و حرارت دادن کاکائو می تواند باعث از دست دادن خواص مفید آن شود. زیرا اغلب برای کاهش تلخی آن با روشی تغییر داده می شود که منجر به کاهش ۶۰ درصدی محتوای فلاوانول می شود. بنابراین در حالی که کاکائو یک منبع عالی از پلی فنول ها است، اما همه محصولات حاوی کاکائو فواید یکسانی ندارند.

۲. کاکائو می تواند با بهبود سطح نیتریک اکسید، فشارخون بالا را کاهش دهد

کاکائو، هم به صورت پودر و هم به شکل شکلات تلخ، می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. این تأثیر برای اولین بار در مردم جزیره کاکائوخور آمریکای مرکزی مشاهده شد که فشار خون بسیار پایین تری نسبت به اقوام خود در سرزمین اصلی داشتند که کاکائو نمی خوردند.
به نظر می رسد که فلاوانول های موجود در کاکائو باعث بهبود سطح نیتریک اکسید در خون می شود که می تواند عملکرد رگ های خونی شما را بهبود بخشد و فشار خون را کاهش دهد. تجزیه و تحلیل ۳۵ کارآزمایی بالینی که در آن، ۱۰۵-۱.۴ گرم محصولات کاکائویی یا تقریباً ۱۲۱۸-۳۰ میلی گرم فلاوانول را در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند، نشان داد که کاکائو باعث کاهش اندک اما قابل توجه ۲ میلی متر جیوه در فشار خون می شود.
بعلاوه، این تأثیر در افرادی که قبلاً فشار خون بالا داشتند بیشتر از افراد بدون فشار خون بود و در افراد جوان‌تر نسبت به افراد مسن‌تر کمی بیشتر بود. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که فرآوری به طور قابل توجهی تعداد فلاوانول ها را کاهش می دهد، بنابراین این اثرات به احتمال زیاد در شکلات تخته ای معمولی دیده نمی شود.

۳. پودر کاکائو می تواند خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد

علاوه بر کاهش فشار خون، به نظر می رسد که کاکائو دارای خواص دیگری است که ممکن است خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد. کاکائوی سرشار از فلاوانول، سطح نیتریک اکسید را در خون افزایش داده، باعث شل شدن و گشاد شدن شریان ها و رگ های خونی می شود و جریان خون را بهبود می بخشد.
علاوه بر این، مشخص شده است که کاکائو، کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد، مشابه آسپرین، خون را رقیق می کند، مقاومت به انسولین را پایین می آورد و التهاب را کاهش می دهد. این خواص، کاهش خطر حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته مغزی را به همراه دارد. بررسی ۹ مطالعه بر روی ۱۵۷۸۰۹ نفر نشان داد که مصرف بیشتر شکلات با کاهش قابل توجه خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و مرگ مرتبط است.
دو مطالعه ی دیگر در سوئد نشان می دهد که مصرف شکلات در دوزهای ۱۹ تا ۳۰ گرم در یک وعده، با میزان کمتر نارسایی قلبی در روز مرتبط است، اما این اثر در هنگام مصرف مقادیر بالاتر مشاهده نشد. این نتایج نشان می دهد که مصرف مکرر مقادیر کمی شکلات غنی از کاکائو ممکن است برای محافظت از قلب مفید باشد.

۴. پلی فنول های موجود در کاکائو موجب بهبود جریان خون رسانی و عملکرد مغز می شود

مطالعات متعدد نشان می دهد که پلی‌فنول‌های موجود در کاکائو، خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی را با بهبود عملکرد مغز و جریان خون رسانی، کاهش می دهند. فلاوانول ها می توانند از سد خونی مغز عبور کنند و مسیرهای بیوشیمیایی که نورون ها و مولکول های مهم برای عملکرد مغز تولید می کنند، در بر بگیرند را.

علاوه بر این، فلاوانول‌ها بر تولید اکسید نیتریک تأثیر می‌گذارند که ماهیچه‌های رگ‌های خونی شما را شل می‌کند و جریان خون و خون رسانی به مغز را بهبود می‌بخشد. یک مطالعه دو هفته‌ای روی ۳۴ فرد مسن‌ که کاکائو با فلاوانول بالا مصرف کردند، نشان داد که جریان خون در مغز پس از یک هفته ۸ درصد و پس از دو هفته ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.
مطالعات بیشتر نشان می دهد که مصرف روزانه فلاوانول های کاکائو می تواند عملکرد ذهنی را در افراد با و یا بدون اختلالات ذهنی بهبود بخشد. این مطالعات نشان دهنده نقش مثبت کاکائو بر سلامت مغز و اثرات مثبت احتمالی بر بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون است. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۵. مواد مغذی موجود در کاکائو خلق و خو را بهبود بخشیده و علائم افسردگی را کاهش می دهد

علاوه بر تأثیر مثبت کاکائو بر زوال عقلِ مرتبط با افزایش سن، تأثیر آن بر مغز با بهبود خلق و خو و کاهش علائم افسردگی، خود را نشان می دهد. اثرات مثبت بر خلق و خو می تواند ناشی از فلاوانول های کاکائو، تبدیل تریپتوفان به سروتونین تثبیت کننده خلق و خو، کافئین موجود در آن یا صرفاً لذت خوردن شکلات باشد.

پودر کاکائو

یک نظرسنجی از بیش از ۱۳۰۰۰ بزرگسال آمریکایی نشان داد که شکلات تلخ، احتمال داشتن علائم افسردگی بالینی را پایین می آورد. علاوه بر این، یک مطالعه قدیمی در مردان مسن نشان داد که برای بهبود سلامت روانی، خوردن شکلات نسبت به سایر آب نبات ها، اولویت دارد.
در حالی که نتایج این مطالعات اولیه امیدوارکننده است، اما تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر کاکائو بر خلق و خو و افسردگی قبل از نتیجه گیری قطعی، مورد نیاز است.

۶. فلاوانول های موجود در کاکائو می تواند علائم دیابت نوع ۲ را بهبود بخشد

اگرچه مصرف بیش از حد شکلات مطمئناً برای کنترل قند خون خوب نیست، اما کاکائو می تواند احتمال ابتلا به دیابت را کاهش دهد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که فلاوانول های کاکائو می توانند هضم و جذب کربوهیدرات در روده را کاهش دهند، ترشح انسولین را بهبود بخشند، التهاب را کاهش دهند و جذب قند را از خون به داخل عضله تحریک کنند.
برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف بیشتر فلاوانول‌ها، از جمله فلاوانول‌های کاکائو، می‌تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ شود. علاوه بر این، بررسی مطالعات انسانی نشان داد که خوردن شکلات تلخ یا کاکائو غنی از فلاوانول، حساسیت به انسولین و کنترل قند خون را بهبود می بخشد و التهاب را در افراد دیابتی و غیر دیابتی کاهش می دهد.
علی‌رغم این نتایج امیدوارکننده، ناسازگاری‌هایی در تحقیقات وجود دارد که برخی از مطالعات این نتایج را تایید نمی کنند. با این وجود، این نتایج همراه با اثرات مثبت بیشتر بر سلامت قلب نشان می دهد که پلی فنول های کاکائو ممکن است تأثیر مثبتی در پیشگیری و مدیریت دیابت داشته باشند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

۷. مصرف کاکائو به روش های شگفت آوری می تواند به کنترل وزن کمک کند

تا حدودی باورنکردنی است اما، مصرف کاکائو، حتی به شکل شکلات، ممکن است به کنترل وزن کمک کند. به نظر می رسد کاکائو با تنظیم مصرف انرژی، کاهش اشتها و التهاب، افزایش اکسیداسیون چربی و ایجاد احساس سیری به فرآیند کاهش وزن کمک می کند.
یک مطالعه جمعیتی به ارتباط بین افرادی که بیشتر شکلات مصرف می‌کنند و BMI پایین‌تری دارند، اشاره دارد، اما علی‌رغم این یافته، باید دانست که خوردن بیشتر شکلات با خوردن کالری و چربی بیشتر نیز مرتبط است. علاوه بر این، یک مطالعه کاهش وزن با استفاده از رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات نشان داد که گروهی که روزانه ۴۲ گرم شکلات کاکائویی ۸۱ درصدی مصرف می‌کردند، سریع‌تر از گروه رژیم معمولی وزن کم کردند.
با این حال، مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف شکلات باعث افزایش وزن نیز می شود. با این حال، بسیاری از آن ها بین نوع شکلات مصرفی تفاوتی قائل نشدند، شکلات سفید و شیری فواید مشابهی با شکلات تیره ندارند. به طور کلی، به نظر می رسد که کاکائو و محصولات غنی از کاکائو ممکن است برای دستیابی به کاهش وزن یا حفظ وزن مفید باشند، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

۸. ترکیبات موجود در کاکائو می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

فلاوانول های موجود در میوه ها، سبزیجات و سایر غذاها به دلیل خواص محافظتی در برابر سرطان و عوارض جانبی کمی که دارند، توجه زیادی را به خود جلب کرده اند. کاکائو بالاترین غلظت فلاوانول را در بین تمام مواد خوراکی به ازای هر واحد وزن دارد و می تواند به میزان قابل توجهی در رژیم غذایی نقش داشته باشد.
مطالعات آزمایشگاهی بر روی کاکائو نشان داده است که ترکیبات آن، اثرات آنتی اکسیدانی دارد، از سلول ها در برابر آسیب مولکول های واکنشی محافظت می کند، با التهاب مبارزه می کند، رشد سلولی را مهار می کند، باعث مرگ سلول های سرطانی می شود و به جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی کمک می کند.

مطالعات برروی حیوانات با استفاده از رژیم غذایی غنی از کاکائو یا عصاره کاکائو نتایج مثبتی را در کاهش سرطان سینه، پانکراس، پروستات، کبد و روده بزرگ و همچنین سرطان خون نشان داده است.
مطالعات روی انسان نشان داده است که رژیم های غذایی غنی از فلاوانول با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. با این حال، شواهد مربوط به کاکائو به طور خاص متناقض است، زیرا برخی از آزمایشات هیچ فایده ای پیدا نکرده اند و برخی حتی متوجه افزایش خطر شده اند. مطالعات کوچک برروی انسان در مورد ارتباط کاکائو و سرطان نشان می دهد که خواص آنتی اکسیدانی قوی کاکائو می تواند در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد. با این حال، تحقیقات بسیار بیشتری مورد نیاز است.

۹. محتویات تئوبرومین و تئوفیلین موجود در کاکائو به افراد مبتلا به آسم کمک می کند

آسم یک بیماری التهابی مزمن است که باعث انسداد و التهاب راه های هوایی می شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. به نظر می رسد کاکائو برای افراد مبتلا به آسم مفید باشد، زیرا حاوی ترکیبات ضد آسم مانند تئوبرومین و تئوفیلین است.

پودر کاکائو

تئوبرومین شبیه کافئین است و ممکن است به بهبود سرفه های مداوم کمک کند. پودر کاکائو حاوی حدود ۱.۹ گرم از این ترکیب در هر ۱۰۰ گرم است. تئوفیلین به گشاد شدن ریه ها، شل شدن راه های هوایی و کاهش التهاب کمک می کند.
مطالعات برروی حیوانات نشان می دهد که عصاره کاکائو می تواند هم انقباض راه های هوایی و هم ضخامت بافت را کاهش دهد. با این حال، این یافته ها هنوز از نظر بالینی بر روی انسان آزمایش نشده است و مشخص نیست که آیا کاکائو برای استفاده با سایر داروهای ضد آسم بی خطر است یا خیر. بنابراین، هنوز خیلی زود است که بگوییم چگونه کاکائو ممکن است در درمان آسم استفاده شود.

۱۰. به راحتی می توانید کاکائو رو رژیم غذایی خود اضافه کنید

میزان دقیق کاکائوی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید تا از فواید آن بهره مند شوید، مشخص نیست. سازمان ایمنی غذای اروپا، مصرف ۲.۵ گرم پودر کاکائو با فلاوانول بالا یا ۱۰ گرم شکلات تلخ با فلاوانول بالا که حاوی حداقل ۲۰۰ میلی گرم فلاوانول در روز می باشد، برای بهبود سلامت قلب توصیه می کند.
با این حال، این مقدار توسط سایر محققان، بسیار کم تلقی شده، ادعا می کنند برای مشاهده این فواید، مقادیر بالاتری از فلاوانول ها لازم است.

به طور کلی، منابع کاکائویی را انتخاب کنید که حاوی فلاوانول بالا و کمتر فرآوری شده باشد. همچنین، برای به حداکثر رساندن فواید آن، کاکائو می تواند در چارچوب یک رژیم غذایی متعادل گنجانده شود.

راه های جالب برای افزودن کاکائو به رژیم غذایی عبارتند از:

• شکلات تلخ بخورید: مطمئن شوید که با کیفیت است و حداقل ۷۰ درصد کاکائو دارد.
• کاکائو گرم/سرد: پودر کاکائو را با شیر غیر لبنی مورد علاقه خود مخلوط کنید تا یک میلک شیک خوشمزه داشته باشید.
• اسموتی ها: کاکائو را می توان به دستور تهیه اسموتی سالم مورد علاقه تان اضافه کنید تا طعم شکلاتی به آن بدهد.
• پودینگ: می توانید پودر کاکائو خام (نه هلندی) را به پودینگ های خانگی مانند چیا یا پودینگ صبحانه اضافه کنید.
• موس شکلاتی وگان: آووکادو، کاکائو، شیر بادام و شیرین کننده ای مانند خرما برای یک موس شکلاتی وگان فوق العاده است.
• با میوه میل کنید: پودر کاکائو را می توانید روی موز و یا توت فرنگی خود بریزید.
• گرانولا بار: کاکائو را می توانید به گرانولای خود اضافه کنید تا فواید سلامتی آن را افزایش داده و آن را خوش طعم تر کند.

کلام آخر

کاکائو هزاران سال است که جهان را مجذوب خود کرده و بخش بزرگی از غذاهای مدرن شده است. فواید کاکائو برای سلامتی شامل کاهش التهاب، بهبود سلامت قلب و مغز، کنترل قند خون و وزن، بهبود سلامت دندان و پوست می شود. کاکائو مغذی است و به راحتی می توان آن را به روش های خلاقانه به رژیم غذایی خود اضافه کرد. با این حال، اگر می‌خواهید از فواید آن به بهترین نحو بهره مند شوید، باید از پودر کاکائو غیر قلیایی یا شکلات تلخ حاوی بیش از ۷۰ درصد کاکائو استفاده کنید.

پودر کاکائو

به یاد داشته باشید که شکلات هنوز حاوی مقادیر قابل توجهی قند و چربی است، بنابراین اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید، به اندازه‌های معقول پایبند باشید و آن را با یک رژیم غذایی متعادل سالم ترکیب کنید.
همچنین مهم است که توجه داشته باشید که کاکائو به طور طبیعی حاوی سرب و کادمیوم است، بنابراین هر چه شکلات تیره‌تر باشد، احتمالا غلظت بیشتری از این فلزات سنگین در آن، وجود دارد. کاکائو و شکلات را بهتر است در حد اعتدال میل کنید.

می توانید کاکائو شکلات های خوشمزه وگان را از فروشگاه وج کالا تهیه کنید!

 

منبع: healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *