کره بادام‌زمینی یا خود بادام‌زمینی

کره بادام‌زمینی یا خود بادام‌زمینی

کدام یک بهتر است بادام زمینی یا کره بادام زمینی؟

این روزها سوالات زیادی درباره کره بادام‌زمینی و میزان سلامتی آن پرسیده می‌شود. شاید یک دلیل مهم ایجاد این سؤال است که برندهای مختلف در سال‌های اخیر کره بادام‌زمینی تولید کرده‌اند و سروکله این کره خوشمزه در قفسه‌های فروشگاه‌های معتبر پیدا شده است و این سوال برای ما ایجاد کرده که آیا کره بادام زمینی خاصیت خود بادام ‌زمینی را حفظ کرده است؟

در این مقاله سعی داریم یه این پرسش پاسخ دهیم و مقایسه کوتاهی از این دو داشته باشیم.

بادام زمینی

بادام‌زمینی یا پسته شامی از دسته حبوبات محسوب می‌شود و غنی از پروتئین است ولی به دلیل نداشتن اسیدآمینه‌های ضروری (مانند لیزین، سیستین و میتونین) ، توصیه می‌شود که همراه مواد غذایی مکمل مصرف شود.

کره بادام‌زمینی یا خود بادام‌زمینی

 بادام‌زمینی همچنین منبع عالی چربی‌های اشباع نشده، پروتئین و ویتامین‌های B  هست. در تحقیقات متعدد تاثیر مصرف چربی‌های اشباع نشده در کاهش بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان به اثبات رسیده است.

بادام‌زمینی می‌تواند به‌عنوان پایین آورنده کلسترول بد خون در تغذیه بکار رود.

در مقاله ۹ حبوبات مهم در سلامتی گیاهخواران میتوانید به ارزش غذایی و خواص بیشتری از بادام زمینی پی ببرید. 

کره بادام‌زمینی 

مدت زیادی نیست که برندهای ایرانی کره بادام زمینی در قفسه های فروشگاه های غذایی معتبر دیده می شود . خوردن مقدار بسیار کم این کره گیاهی سیری طولانی مدتی را بدنبال دارد که خوشایند افرادی است که مراقب اندام خود هستند .

در کره بادام زمینی همه خواص بادام زمینی موجود است. 

طرز تهیه کره بادام زمینی 

کره بادام‌زمینی به این صورت تهیه می‌شود :

بادام‌زمینی را خیس کرده و آن را پخته و با نسبت تقریباً مساوی با نوعی روغن گیاهی مانند روغن گردو، روغن بادام‌زمینی و یا روغن نارگیل و مقداری نمک و گاهی شکر یا عسل مخلوط می‌کنند.

 مشخص است که وجود چربی در کره بادام‌زمینی بیشتر از بادام‌زمینی است.

اما به دلیل سیری زیادی که ایجاد می کند میتواند باعث تنظیم اشتها و در دراز مدت لاغری بیشتر شود.

نکته دیگر این است که در کره بادام‌زمینی بعضی برندها ممکن است بجای روغن‌های گیاهی از روغن‌های ترانس استفاده شود و برای پایداری بیشتر محصول در فروشگاه‌ها به آن افزودنی‌های نگهدارنده صنعتی اضافه شود. برای اینکه متوجه این عناصر شوید حتما به برچسب های روی جعبه کره بادام زمینی ایی که می خرید دقت کنید. 

کره بادام‌زمینی یا خود بادام‌زمینی

وبا این همه کره بادام زمینی بهتر از خود بادام زمینی است ! 

کره بادام زمینی از بادام زمینی خام تولید می شود .خام بودن بادام زمینی به این معنی است کهآن را بو نمیدهند و به آن نمک اضافه نمیکنند . 

بادام زمینی های موجود در بازار خام نیستند و برای فروش بیشتر به جز حرارت دادن و افزدون نمک؛ به آن چاشنی های صنعتی دیگری اضافه می کنند . 

حرارت دادن موجب از بین رفتن و تغییر شکلمواد مغذی مثل آنتی اکسیدانها در بادام زمینی میشوند 

وجود نمک اضافه شده به بادام زمینی باعث بالا رفتن فشار خون میشود 

از طرفی افزدونی های طعم دهنده به بادام زمینی؛ مواد شیمیایی مضری هستند که خواص بادام زمینی را از بین می برند. 

 

نتیجه 

کره بادام زمینی ماده غذایی سالمتر و مفیدتری نسبت به خود بادام زمینی محسوب می شود زیرا از بادام زمینی خام برای کره گیری استفاده میشود. 

میزان چربی کره بادام زمینی بیشتر از بادام زمینی است اما بخاطر سیر کنندگی سریع و طولانی مدتش میتواند در دراز مدت حتی باعث لاغری و کاهش چربی خون شود. 

نارنین جواهری

دیگر پست‌های نویسنده

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are makes.